Αρχή | Κύκλοι - Τομείς | Εκδήλωση για Προγράμματα της Ε.Ε.

Εκδήλωση για Προγράμματα της Ε.Ε.

Στα πλαίσια διάδοσης των αποτελεσμάτων των ευρωπαϊκών προγραμμάτων που υλοποιούνται στο νομό μας το σχολικό έτος 2009 - 2010 θα πραγματοποιήσουμε μια εκδήλωση στις 3 Μαΐου 2010 στο αμφιθέατρο των ΑΤΕΙ Πάτρας στις 18.30.

Σύνολο 228 μετακινήσεις μαθητών και 146 μετακινήσεις καθηγητών στο εξωτερικό

Τα προγράμματα αυτά ανήκουν στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης και χρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση ενώ Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα είναι το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών.

Στην συγκεκριμένη εκδήλωση θα έχουμε την ευκαιρία να παρουσιάσουμε προγράμματα

• Leonardo ? κινητικότητας μαθητών
  • Leonardo ? VETPRO κινητικότητας εκπαιδευτικών
  • Leonardo ? εταιρικές σχέσεις μεταξύ επαγγελματικών σχολείων και άλλων επαγγελματικών φορέων
  • Leonardo ? μεταφορά καινοτομίας για τη βελτίωση της ποιότητας και της ελκυστικότητας του ευρωπαϊκού συστήματος Eπαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης με την υιοθέτηση και ενσωμάτωση καινοτόμων μεθόδων ή αποτελεσμάτων από προηγούμενα σχέδια Leonardo da Vinci ή από άλλα καινοτόμα σχέδια σε δημόσια και/ή ιδιωτικά επαγγελματικά συστήματα κατάρτισης και εταιρείες σε εθνικό, τοπικό, περιφερειακό ή τομεακό επίπεδο.
  • Comenius ? πολυμερείς σχολικές  συμπράξεις
  • Comenius ? διμερείς σχολικές συμπράξεις

Το Πρόγρα??α Leonardo da Vinci, καλύπτει τις ανάγκες ευρωπαϊκής συνεργασίας στον το?έα της επαγγελ?ατική εκπαίδευσης και κατάρτισης (εκτός του τριτοβάθ?ιου επιπέδου), ?ε την επιχορήγηση πολυ?ερών σχεδίων, δικτύων και δράσεων διακρατικής κινητικότητας.
Βασικός στόχος των προγραμμάτων Leonardo κινητικότητας είναι η απόκτηση εργασιακής εμπειρίας που αποδεικνύεται με το Europass. Το Ευρωδιαβατήριο

• αποτελεί προσωπικό έγγραφο, το οποίο καταγράφει και πιστοποιεί τη συμμετοχή σε οργανωμένη εμπειρία κινητικότητας σε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Κερδισμένος είναι όποιος συμμετέχει σε τέτοια προγράμματα κινητικότητας γιατί:

• εμπλουτίζει τις γνώσεις του
  • εργάζεται ή σπουδάζει σε ένα περιβάλλον με διαφορετικές τεχνολογίες και τεχνογνωσία
  • διευρύνει τους επαγγελματικούς του ορίζοντες
  • εξασκεί και τελειοποιεί μια ξένη γλώσσα
  • γνωρίζει ένα διαφορετικό πολιτισμό
  • καλλιεργεί την αυτονομία του
  • αποκτά νέους φίλους ή και μελλοντικούς συνεργάτες
  • προσφέρει στον εαυτό του ένα επιπλέον επαγγελματικό προσόν
  • αυξάνει τις δυνατότητες εξεύρεσης εργασίας στην Ελλάδα ή σε κάποια χώρα του εξωτερικού.

Με το "ευρωδιαβατήριο" Europass, ο καθένας που θέλει να δουλέψει στο εξωτερικό, μπορεί να είναι σίγουρος πως τα επαγγελματικά του προσόντα και δεξιότητες θα αναγνωρισθούν από τον μελλοντικό εργοδότη του.

Το Πρόγρα??α Comenius, αποσκοπεί στη βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και στην ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασής της, ιδίως ?έσω της ενθάρρυνσης της διακρατικής συνεργασίας μεταξύ εκπαιδευτικών ιδρυ?άτων που παρέχουν ή διευκολύνουν την προσχολική και σχολική εκπαίδευση, ?ε την επιχορήγηση σχολικών συ?πράξεων, πολυ?ερών σχεδίων, δικτύων και δράσεων διακρατικής κινητικότητας μαθητών και εκπαιδευτικού προσωπικού και δραστηριοτήτων ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης εκπαιδευτικών. Συγκεκριμένοι Στόχοι του προγράμματος είναι:

• Ανάπτυξη της γνώσης και της κατανόησης της διαφορετικότητας των Ευρωπαϊκών Πολιτισμών και γλωσσών και της αξίας της στους νέους και το εκπαιδευτικό προσωπικό
  • Παροχή βοήθειας σε νέους για την απόκτηση βασικών δεξιοτήτων και ικανοτήτων, οι οποίες κρίνονται ως απαραίτητες για την προσωπική τους εξέλιξη, τη μελλοντική τους απασχόληση και την ενεργό συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι.

Συνημμένα:
Κατέβασμα αυτού του αρχείου (poster final.pdf)Αφίσα εκδήλωσης524 Kb