Αρχή | Σχολικές Μονάδες | ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής | ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής

ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής PDF Εκτύπωση E-mail

Στο ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής φοιτούν Άτομα με ειδικές ιδιαιτερότητες και προσφέρονται οι παρακάτω τομείς με τις αντίστοιχες ειδικότητες:

1. Μηχανολογικός με την ειδικότητα των ψυκτικών εγκαταστάσεων & κλιματισμού
  2. Ηλεκτρολογικός με την ειδικότητα των Εγκαταστάσεων Κτιρίων & Βιομηχανικών Χώρων
  3. Εφαρμοσμένων Τεχνών με την ειδικότητα των συντηρητών έργων τέχνης & αποκατάστασης
  4. Οικονομίας & Διοίκησης με την ειδικότητα των υπαλλήλων οικονομικών υπηρεσιών
  5. Υγείας & Πρόνοιας με την ειδικότητα βοηθών νοσηλευτών, εργστηρίων & φαρμακείων

Η φοίτηση χωρίζεται στην  Α' (Γυμνασιακή) και στην  Β'(Λυκειακή) βαθμίδα.

Στην  Α' Βαθμίδα εγγράφονται απόφοιτοι του Δημοτικού Σχολείου ή μετεγγράφονται μαθητές του Γυμνασίου μετά από γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ ή Δημόσιας Ιατροπαιδαγωγικής Υπηρεσίας. Η φοίτηση διαρκεί για πέντε σχολικά έτη και διδάσκονται 14 έως 22 ώρες μαθήματα Γενικής παιδείας και 12 έως 20 ώρες μαθήματα ειδικότητας την εβδομάδα.

Στην Β' Βαθμίδα εγγράφονται απόφοιτοι Γυμνασίου και απόφοιτοι της Α' Βαθμίδας του ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής η μετεγγράφονται μαθητές Λυκείου Τ.Ε.Ε. ή ΕΠΑ.Λ. Μετά από φοίτηση δύο τουλάχιστον ετών οι μαθητές τελειώνουν τον Α' Κύκλο και αποκτούν Πτυχίο Επιπέδου ΙΙ και επαγγελματικά δικαιώματα. Αν συνεχίσουν την φοίτηση τους για δύο ακόμα έτη τελειώνουν και τον Β' κύκλο και αποκτούν Πτυχίο επιπέδου ΙΙΙ.

Το Πτυχίο του ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής (Β' Βαθμίδας) είναι αντίστοιχο με του Ενιαίου Λυκείου και δίνει την δυνατότητα σε όσους μαθητές επιθυμούν να εισαχθούν χωρίς εξετάσεις σε Α.Τ.Ε.Ι ή Α.Ε.Ι.

ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Πάτρας

Α' Βαθμίδα (Γυμνασιακή) - Γραμματεία - Διευθυντής