Αρχή | Άδεια Χωρίς Αποδοχές | Τύχη αποδοχών Εκπ/κών σε περίπτωση άδειας, χωρίς αποδοχές, αδικαιολόγητης αποχής από την υπηρεσία κ.λ.π.

Εγκύκλιος 117546/3470/18-01-1988 Γ.Λ.Κ.

Ύστερα από την αριθμ. 77804/2171/27.7.1987 εγκύκλιό μας, που αναφέρεται στην τύχη των αποδοχών των υπαλλήλων που βρίσκονται σε άδεια άνευ αποδοχών, προσωρινή παύση, διαθεσιμότητα και άλλες καταστάσεις κατά τις οποίες δεν λύεται η υπαλληλική σχέση και, με αφορμή διάφορα ερωτήματα σχετικά με την εφαρμογή ή όχι της εγκυκλίου αυτής και στους εκπ/κούς, σας θέτουμε υπόψη τ` ακόλουθα:

1. Όπως σας γνωρίσαμε με την ανωτέρω εγκύκλιό στις περιπτώσεις αδικαιολόγητης απουσίας, άδειας άνευ αποδοχών, προσωρινής παύσης κ.λ.π. δεν έχουμε λύση της υπαλληλικής σχέσης και κατά συνέπεια ο υπάλληλος θα αναφέρεται, ως μισθοδοτούμενος από την υπηρεσία του και θα γίνονται κανονικά οι κρατήσεις υπέρ των διαφόρων ασφαλιστικών ταμείων.

2. Τ` ανωτέρω ισχύουν και για τους εκπ/κούς που βρίσκονται στις παραπάνω καταστάσεις ( άδεια άνευ αποδοχών, προσωρινή παύση, διαθεσιμότητα κ.λ.π. ) με τη μόνη διαφορά ότι το απομένον καθαρό ποσό του μισθού των, μετά την αφαίρεση των κρατήσεων και την απόδοση αυτών στα ασφαλιστικά ταμεία θα αποδίδεται προκειμένου μεν για άδεια χωρίς αποδοχές ( εκπ/κών ) στο Δημόσιο ως έσοδο αυτού στον κωδικό 3824, και με κατονομασία " Έσοδο από την περικοπή αποδοχών υπαλλήλων που απεργούν και εκπαιδευτικών που βρίσκονται σε άδεια χωρίς αποδοχές", προκειμένου δε για τις λοιπές καταστάσεις ( εκπ/κών ) στο Μ.Τ.Π.Υ.

Το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας παρακαλείται να κοινοποιήσει την παρούσα στις Δ/νσις Εκπ/σης και, να λάβουν γνώση οι εκκαθαριστές αποδοχών των Εκπ/κών.