Αρχή | Άδεια Διευκολύνσεων | Διευκολύνσεις εκπαιδευτικών με οικογενειακές υποχρεώσεις

Διευκολύνσεις εκπαιδευτικών με οικογενειακές υποχρεώσεις

Εγκύκλιος ΥΠ.Ε.Π.Θ. 35758/Δ2/29/03/2007

Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 53 του Ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26Α΄/9-2-2007), για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης   με οικογενειακές υποχρεώσεις προβλέπονται οι ακόλουθες διευκολύνσεις:

1. Αν και οι δύο γονείς είναι εκπαιδευτικοί, με κοινή τους δήλωση που κατατίθεται στις υπηρεσίες τους καθορίζεται ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση μειωμένου ωραρίου, ή της άδειας ανατροφής τέκνου, μέχρι αυτό να συμπληρώσει το τέταρτο έτος της ηλικίας του, εκτός εάν με την ανωτέρω κοινή τους δήλωση καθορίσουν χρονικά διαστήματα που ο καθένας θα κάνει χρήση, αλλά πάντοτε διαδοχικά και μέχρι το παιδί να συμπληρώσει το τέταρτο έτος της ηλικίας του.
  2. Αν η σύζυγος του εκπαιδευτικού ή ο σύζυγος της εκπαιδευτικού εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον δικαιούται όμοιων ολικώς ή μερικώς διευκολύνσεων, ο σύζυγος ή η σύζυγος εκπαιδευτικός δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής τέκνου, κατά το μέρος που ένας από τους δύο γονείς δεν κάνει χρήση των δικών του δικαιωμάτων ή κατά το μέρος που αυτά υπολείπονται  των προηγούμενων διευκολύνσεων.
  3. Αν η σύζυγος του εκπαιδευτικού δεν εργάζεται ή δεν ασκεί οποιοδήποτε επάγγελμα, ο σύζυγος δεν δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής τέκνου, εκτός αν λόγω σοβαρής πάθησης ή βλάβης κριθεί ανίκανη να αντιμετωπίσει τις ανάγκες ανατροφής του παιδιού, σύμφωνα με βεβαίωση της Δευτεροβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής, στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται ο εκπαιδευτικός.
  4. Όταν ο ένας γονέας λάβει την άδεια χωρίς αποδοχές για ανατροφή τέκνου, ο άλλος δεν έχει δικαίωμα να κάνει χρήση των προηγούμενων διευκολύνσεων  για το ίδιο διάστημα.
  5. Σε περίπτωση διάστασης, διαζυγίου, χηρείας ή γέννησης τέκνου χωρίς γάμο των γονέων του, την άδεια χωρίς αποδοχές για ανατροφή τέκνου ή τις προηγούμενες διευκολύνσεις (μειωμένο ωράριο ή εννεάμηνη ανατροφή τέκνου) δικαιούται ο γονέας που ασκεί την επιμέλεια.
  6. Διευκρινίζουμε τέλος ότι οι γονείς εκπαιδευτικοί έχουν μειωμένο ωράριο μέχρι το παιδί τους να συμπληρώσει το δεύτερο έτος της ηλικίας του, σύμφωνα με την ειδική νομοθετική ρύθμιση που ισχύει γι? αυτούς (παρ. 14, του άρθρου 30 του Ν. 2083/1992, ΦΕΚ 159Α΄/21-9-1992).