Αρχή | Πληροφορίες

Επαγγελματικά Λύκεια

Δομή

Τα Επαγγελματικά Λύκεια διακρίνονται σε Ημερήσια και σε Εσπερινά. Στα Εσπερινά φοιτούν εργαζόμενοι μαθητές. Η φοίτηση στα Ημερήσια ΕΠΑ.Λ. είναι τριετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α', Β' και Γ' ενώ στα Εσπερινά είναι τετραετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α', Β', Γ' και Δ'.

Προγράμματα Διδασκαλίας

Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα γενικής παιδείας, τεχνικά, επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Α' τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές, μαθήματα γενικής παιδείας και κύκλους μαθημάτων των συναφών επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα και όλα τα μαθήματα του κύκλου που επιλέγουν. Η Β' τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Β' τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα των επαγγελματικών τομέων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα και όλα τα μαθήματα ενός τομέα που επιλέγουν. Η Γ' τάξη χωρίζεται σε ειδικότητες. Το Πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ' τάξης περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα μαθήματα της ειδικότητας που επιλέγουν και τα οριζόμενα από το πεδίο μαθήματα γενικής παιδείας. (ομάδα Α ή Β')

Περιεχόμενο Σπουδών

• Δίνουν επαρκή γενική παιδεία
  • Παρέχουν επαγγελματική εκπαίδευση με εύρος, η οποία δεν απαξιώνεται με το χρόνο, αλλά αποτελεί ισχυρή βάση για μελλοντικές νέες επαγγελματικές ενασχολήσεις με την πρόοδο της τεχνολογίας.

Τίτλοι Σπουδών

Στους απόφοιτους του ΕΠΑ.Λ χορηγείται με ενδοσχολικές εξετάσεις:

• Απολυτήριο ισότιμο με του Γενικού Λυκείου και
  • Πτυχίο επιπέδου 3

Διάρκεια Σπουδών

Η φοίτηση είναι τριετής στα ημερήσια και τετραετής στα εσπερινά.

Οριζόντια διασύνδεση ΕΠΑ.Λ και Γεν. Λυκείου

Οι προαγόμενοι από την Α' τάξη του ΕΠΑ.Λ μπορούν να εγγραφούν στη Β' τάξη του Γεν. Λυκείου και αντιστρόφως.

Εγγραφές

• Στην Α' τάξη ΕΠΑ.Λ εγγράφονται οι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου, χωρίς εξετάσεις.
  • Στην Β' τάξη ΕΠΑ.Λ εγγράφονται:

? οι προαγόμενοι στην Β' τάξη ΕΠΑ.Λ ή ΓΕ.Λ

? οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή τίτλου ισότιμου προς αυτό

? οι κάτοχοι πτυχίου Τ.Ε.Λ, ΕΠΑ.Λ, Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου (Ε.Π.Λ.), Α' κύκλου Τ.Ε.Ε. και Β' κύκλου Τ.Ε.Ε, προκειμένου να αποκτήσουν ειδικότητα άλλου τομέα από αυτή του οικείου τίτλου σπουδών τους.

• Στη Γ' τάξη εγγράφονται:

? oι προαγόμενοι στη Γ τάξη του ΕΠΑ.Λ.

? οι κάτοχοι πτυχίου Α' κύκλου Τ.Ε.Ε, αντίστοιχης ειδικότητας

? οι κάτοχοι πτυχίου Β'κύκλου Τ.Ε.Ε, άλλης ειδικότητας του ίδιου Τομέα