Αρχή | Εκπαιδευτικοί | Διάφορα | Θερινό Σχολείο Φυσικής 2010 για την Εκπαίδευση ? Δίαυλοι Επιστημονικής Αναζήτησης στην Εκπαίδευση

Πέμπτη, 27 Μάιος 2010 09:02

Το Κέντρο Παιδείας Επιστημών, το Εργαστήριο Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών και Τεχνολογίας του Ε.Α.Π. και το Εργαστήριο Μη-Γραμμικών Συστημάτων και Εφαρμοσμένης Ανάλυσης του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνουν Θερινό Σχολείο Φυσικής στην Εκπαίδευση, στις εγκαταστάσεις της Εστίας Επιστημών Πάτρας,  το τετραήμερο 28  Ιουνίου έως 1 Ιουλίου 2010.

Το περιεχόμενο σπουδών καλύπτει ευρύ φάσμα θεματικών πεδίων κλασικής και σύγχρονης Φυσικής ενώ  η  μεθοδολογία  των σπουδών υπερβαίνει την συμβατική επιμόρφωση και εδράζεται στην συμμετοχή του εκπαιδευομένου στην επιστημονική αναζήτηση και στην συμβολή του στην μετουσίωση της επιστημονικής γνώσης σε εκπαίδευση.
Ο τίτλος του Θερινού Σχολείου, «Δίαυλοι Επιστημονικής Αναζήτησης στην Εκπαίδευση», δηλώνει ότι ο βασικός στόχος του Θερινού Σχολείου είναι η εκπαίδευση εκπαιδευτικών να παράγουν εκπαιδευτική - επιμορφωτική μεθοδολογία  εμβαθύνοντας στην βασική επιστημονική γνώση.

Επισυνάπτεται η δεύτερη ανακοίνωση του «2010 Θερινού Σχολείου Φυσικής για την Εκπαίδευση ? Δίαυλοι Επιστημονικής Αναζήτησης στην Εκπαίδευση» και η αφίσα του Θερινού Σχολείου.
Πληροφορίες για το πρόγραμμα και την διεξαγωγή του Θερινού Σχολείου ευρίσκονται στην ιστοσελίδα http://www.eduscience.gr/physicsSM.