Αρχή | Εκπαιδευτική Άδεια | Άδειες εκπαιδευτικές - αποδοχές

Άδειες εκπαιδευτικές - αποδοχές

Εγκύκλιος 2/87661/0022/01-12-1999 Γ.Λ.Κ.

Με αφορμή ερωτήματα που υποβάλλονται στην Υπηρεσία μας, σχετικά με τις αποδοχές υπαλλήλου που βρίσκεται με εκπαιδευτική άδεια στο εξωτερικό ή στην ημεδαπή, σας πληροφορούμε τα εξής:

1. Με τη διάταξη της παρ. 4 του άρθρου 14 του Ν. 2521/97 ορίζεται ότι, για τον υπολογισμό των τυχόν διπλάσιων αποδοχών των λειτουργών και υπαλλήλων του Δημοσίου, όταν αποστέλλονται με εκπαιδευτική άδεια στην αλλοδαπή, λαμβάνεται υπόψη ο βασικός μισθός και τα επιδόματα χρόνου υπηρεσίας και εξομάλυνσης. Επίσης, ο βασικός μισθός και τα επιδόματα χρόνου υπηρεσίας και εξομάλυνσης λαμβάνονται υπόψη, για την ταυτότητα του νομικού λόγου και για τον υπολογισμό των καταβαλλομένων αυξημένων αποδοχών στους υπαλλήλους που χορηγείται εκπαιδευτική άδεια για μετεκπαίδευση ή πτυχιακή εκπαίδευση στην ημεδαπή, σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 58 του Ν.2683/99.

Οι αυξημένες αποδοχές λόγω εκπαιδευτικής άδειας στο εξωτερικό ή στην ημεδαπή, καταβάλλονται στους δικαιούχους με χρηματικό ένταλμα που εκδίδεται από την Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου στο τέλος του μήνα. Οι πρόσθετες αυτές αποδοχές υπόκεινται σε κράτηση 2% υπέρ του Μ.Τ.Π.Υ. και 2,55% υγειονομική περίθαλψη καθώς και σε φόρο εισοδήματος 20% σύμφωνα με το άρθρο 57 του Ν. 2238/94 και θα καταβάλλονται από τους ΚΑΕ 0262 για τους μονίμους υπαλλήλους και 0362 για τους υπαλλήλους ιδιωτικού δικαίου.

Διευκρινίζεται ότι στην έννοια των αυξημένων αποδοχών δεν περιλαμβάνονται τα επιδόματα εορτών και αδείας.

2. Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την πληρωμή των πρόσθετων αποδοχών είναι τα εξής:

α) Κυρωμένο αντίγραφο της απόφασης, περί χορήγησης εκπ/κής άδειας στον υπάλληλο.

β) Βεβαίωση του ΑΕΙ στο οποίο φοιτά ο μετεκπαιδευόμενος, που υποβάλλεται στο τέλος κάθε τριμήνου, ότι παρακολούθησε ανελλιπώς τα μαθήματα σ` αυτό.

γ) Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86, από την οποία θα προκύψει η παραμονή του στη χώρα που βρίσκεται το Α.Ε.Ι. στο οποίο φοιτά, η οποία υποβάλλεται στο τέλος κάθε τριμήνου.

δ) Κατάσταση πληρωμής, εις διπλούν, θεωρημένη από τον προϊστάμενο της Υπηρεσίας του.

Στην περίπτωση που κάποιος υπάλληλος λαμβάνει υποτροφία ή χρηματική αμοιβή ή αποζημίωση θα υποβάλλει και βεβαίωση του ιδρύματος ή του οργανισμού κλπ που χορηγεί την εν λόγω υποτροφία ή αποζημίωση κ.λ.π., στην οποία θα αναγράφεται το χρηματικό ποσό το οποίο καταβάλλεται στον μετεκπαιδευόμενο.

3. Οδοιπορικά έξοδα δικαιούται ο υπάλληλος που μεταβαίνει για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό εφόσον το Α.Ε.Ι. βρίσκεται σε άλλη πόλη από αυτή που διαμένει. Επισημαίνεται ότι τα οδοιπορικά έξοδα συνίστανται στο εισιτήριο μετάβασης κατά την αρχή της μετεκπαίδευσής του και στο εισιτήριο επιστροφής του μετά τη λήξη αυτής.

Τα δικαιολογητικά τα οποία απαιτούνται για την πληρωμή των οδοιπορικών εξόδων καθορίζονται με την αριθμ. 2/54866/0022/20-7-99 απόφασή μας, η οποία σας έχει κοινοποιηθεί.

Οι υπάλληλοι στους οποίους έχει χορηγηθεί εκπαιδευτική άδεια με τις διατάξεις του Π.Δ.611/77, δικαιούνται για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα από την έναρξη ισχύος του Ν.2683/99, (10-4-99), αυξημένες αποδοχές, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 58 του νόμου αυτού.

Τέλος, σας γνωρίζουμε ότι σε όσους υπαλλήλους χορηγείται υποτροφία ή χρηματική αμοιβή ή αποζημίωση από το εσωτερικό ή το εξωτερικό, θα γίνεται ανάλογη περικοπή της προσαύξησης των αποδοχών κατά το ποσό που καλύπτεται από την υποτροφία ή χρηματική αμοιβή ή αποζημίωση το οποίο (ποσό) που θα προκύπτει από τη βεβαίωση του ιδρύματος.

«  Μάιος 2024  »