Αρχή | Επαγγελματική Εκπαίδευση

Ο θεσμός των ΕΠΑΛ - ΕΠΑΣ

Από το 2006 και μετά, η δευτεροβάθμια Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση διέπεται από τον  Ν.3475/2006 (146Α). Η δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση αποβλέπει στο συνδυασμό της γενικής Παιδείας (Ν. 1566/1985) με την τεχνική επαγγελματική γνώση, με ειδικότερους σκοπούς:

• την ανάπτυξη των ικανοτήτων, της πρωτοβουλίας, της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης των μαθητών,

• τη μετάδοση των απαιτούμενων τεχνικών και επαγγελματικών γνώσεων και την ανάπτυξη των συναφών δεξιοτήτων τους,

• την παροχή στους μαθητές των απαραιτήτων γνώσεων και εφοδίων για τη συνέχιση των σπουδών τους στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα.

Η δευτεροβάθμια επαγγελματική εκπαίδευση παρέχεται στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) και τις Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑ.Σ.).

Επαγγελματικά Λύκεια

Τα Επαγγελματικά Λύκεια διακρίνονται σε Ημερήσια και σε Εσπερινά. Στα Εσπερινά φοιτούν εργαζόμενοι μαθητές. Η φοίτηση στα Ημερήσια ΕΠΑ.Λ. είναι τριετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α', Β' και Γ' ενώ στα Εσπερινά είναι τετραετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α', Β', Γ' και Δ'.

Οι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ εισάγονται στις Σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης μετά από συμμετοχή σε Πανελλάδικές Εξετάσεις.

Επαγγελματικές Σχολές

Η φοίτηση στις ΕΠΑ.Σ. είναι διετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α' και Β', οι οποίες οργανώνονται σε τμήματα ειδικότητας. Αν εφαρμόζονται προγράμματα άσκησης στο επάγγελμα ή προγράμματα μαθητείας, η φοίτηση μπορεί να επιμηκύνεται έως και ένα έτος ακόμη.

Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα τεχνικά - επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.

«  Απρίλιος 2024  »